Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych

W naszym społeczeństwie panuje wciąż mit, iż niepełnosprawni to niewielka ilość osób w sakli całej populacji. Tymczasem według wskaźników statystycznych osoby te stanowią ponad 14% społeczeństwa (czyli ponad 6 milionów osób).

Aranżacja pod kątem wygody i bezpieczeństwa dla osoby niepełnosprawnej to wielkie wyzwanie. Musimy zwrócić uwagę na zachowanie pewnych standardów z tym związanych. Nie bez znaczenia pozostaje stopień niepełnosprawności. Ważne jest określenie przede wszystkim wysokości zamontowania urządzeń sanitarnych. Nie bez znaczenia ważne jest również wygodne rozlokowanie ich na przestrzeni, którą dysponujemy. Łazienka dla osoby niepełnosprawnej na wózku musi mieć w miarę możliwości jak największą powierzchnię. Niepełnosprawnych do manewrowania wózkiem potrzebuje pola o wymiarach przynajmniej 150 cm na 150 cm. Według najnowszych wytycznych obrys wnętrza łazienki powinien wynosić nie mniej niż 240 na 200 cm. Musi również uwzględniać niwelację wszelkich podwyższeń i progów. Mogą one w znaczącym stopniu utrudnić poruszanie się takiej osobie w łazience. Łazienka powinna mieć również szersze drzwi łazienkowe od tych standardowych.

Łazienka dla niepełnosprawnych i jej elementy

Drzwi wejściowe do łazienki dla niepełnosprawnych

Drzwi to jeden z pierwszych elementów, nad którym musimy się zastanowić. Ich szerokość powinna wynieść 90 - 100 cm. Ważne jest, aby grubość drzwi nie zabierała szerokości wejścia, patrząc względem ościeżnicy. Wjazd poprzez takie drzwi musi być bezprogowy. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, jest inne rozwiązanie. Próg możemy zniwelować dzięki listwom podprogowym niwelującym różnice poziomów. Takie rozwiązanie może być stosowane na stałe lub tymczasowo w postaci specjalnych przystawek. Listwy takie wykonywane są najczęściej z gumy, aluminium lub drewna.

Innym ważnym aspektem są drzwi ze szkła. Konieczne jest tu zastosowanie zabezpieczenia ochronnego przed kołami wózka. Drzwi takie powinny być wykonane ze szkła hartowanego. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. W zależności od rodzaju niepełnosprawności stosuje się specjalne klamki na drzwiach lub uchwyty. Powinny być jednak one umiejscowione na wysokości około 80 cm.

Pole powierzchni manewrowej w łazience dla niepełnosprawnych osób

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna mieć wymiary zapewniające swobodę poruszania. Niepełnosprawny nie może obijać się wózkiem lub nogami o elementy łazienki z wiadomych przyczyn. Pole manewrowe samego wózka to kwadrat o powierzchni 150 na 150 cm. Minimalne rozmiary samej łazienki to 240 na 200 cm. Jeżeli jednak łazienka nie spełnia tych wymiarów, konieczne będzie zamontowanie na urządzeniach i ścianach wielu ochraniaczy. Pamiętajmy również, aby drzwi łazienki otwierały się w przypadku małej powierzchni na zewnątrz łazienki. Bardzo ważne jest, aby podłoga spełniała właściwości antypoślizgowe.

Uchwyty w łazience dla osoby niepełnosprawnej - warunek konieczny

Uchwyty stanowią kluczowe wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej. W ofercie firm znajdziemy wiele kształtów i rozmiarów uchwytów. Najczęstszym rozwiązaniem jest montowanie wielofunkcyjnych uchwytów. Mogą one być ruchome, pracować w pionie lub poziomie i pod każdym kątem. Montujemy wszędzie tam, gdzie jest potrzeba. Uchwyty takiej najczęściej stosowane są w kabinach dla niepełnosprawnych lub wannach dla niepełnosprawnych. Uchwyty takie mogą mieć rózną fakturę, która uniemożliwi się ślizganie mokrych rąk.

Toaleta dla niepełnosprawnych

Zalecana wysokość montażu miski toaletowej to około 40-50 cm. Nie bez znaczenia zostaje odległość od ściany, która powinna być nie mniejsza niż 70 cm. Dla osób mających problem z poruszaniem się konieczne jest zamontowanie uchwytów.

Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych

Najbardziej sprawdzoną konstrukcją w przypadku kabin prysznicowych dla niepełnosprawnych są modele typu WALK-IN. Wiele modeli znajduje się w ofercie naszego sklepu Domarket.pl. Walki-in to nic innego jak kabina otwarta bez ruchomych elementów drzwi. Strefa kąpielowa tego modelu wytyczona jest przez jedną szklaną ściankę. Przy tym modelu możemy zastosować również zasłonkę prysznicową. Często brodziki dostępne w powszechnych modelach kabin uniemożliwiają, bezpośrednie dostanie się do kabiny. W przypadku ścianek walk-in problem ten nie występuje.

Ścianka prysznicowa walk-in jako wyposażenie w łazienkach dla osób niepełnosprawnych.

W naszej ofercie znajdują się również kompletne kabiny prysznicowe ze składanymi drzwiami. Są one również przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Są to kabiny prysznicowe, w których składają się obie ścianki prysznica. Umożliwia to swobodny dostęp osobie niepełnosprawnej.

Kabina prysznicowa D1000 w wyposażeniu do łazienek dla osób niepełnosprawnych.

Kabina dla niepełnosprawnych z siedziskiem

Dodatkowym wyposażeniem kabiny lub ścianki walk-in będą:

  • słuchawka prysznicowa umieszczona na drążku
  • drabinka
  • uchwyt
  • siedzisko
  • mata antypoślizgowa. 

Dzięki szerokiej gamie produktów dostępnej na rynku możemy w dowolny sposób zaprojektować kabinę dla osoby niepełnosprawnej.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 888 139 555

Email: domarket@domarket.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium