Producenci
Jak dbać o chromowane wyposażenie łazienki?
Jak dbać o chromowane wyposażenie łazienki?

Chromowane elementy wyposażenia łazienki, takie jak baterie wannowe, baterie umywalkowe, szyny prysznicowe czy uchwyt kabiny prysznicowej spełniają funkcje nie tylko użytkowe. Wybierając te akcesoria do swojej łazienki, kierujemy się ceną, jakością oraz funkcjonalnością, lecz także ich wyglądem.

 Swoją gładką i połyskującą powierzchnią nadają one łazience elegancji, a także rozjaśniają pomieszczenie i sprawiają, że zawsze wygląda ono nienagannie i świeżo. Jednak aby taki efekt utrzymywał się tak długo, jak akcesoria łazienkowe będą nam służyć, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Chromowana bateria, słuchawka prysznicowa czy nawet przycisk spłuczki, mają tendencje do szybkiego pokrywania się brudem i kamieniem. Wszystko to niestety prowadzi do powolnej erozji, niszczenia się struktury armatury oraz po prostu nieestetycznego jej wyglądu. Zatem jak odpowiednio zadbać o to, by nasza łazienka oczarowywała użytkowników przez długie lata? Przede wszystkim, należy zapoznać się z przedmiotem naszej atencji.

Czym jest chromowana armatura łazienkowa?

Aby odpowiednio dbać o wyposażenie domu, należy dokładnie zapoznać się ze sposobem jego wykonania, użytymi materiałami, preferencjami oraz tym, jak reaguje na różne czynniki zewnętrzne. Jeśli chodzi o chromowaną armaturę łazienkową, to są to przedmioty wykonane z wielu warstw różnych metali, których podstawą jest jednak najczęściej stal lub ceramika. Na bazowy materiał nakłada się kilka nano-warstw miedzi, dla wyrównania powierzchni oraz ochrony przed korozją, a następnie kilka takich warstw niklu, który także stanowi warstwę ochronną, lecz również dobrą bazę dla chromu.

Dopiero na tak przygotowaną baterię, czy też inny element wykończenia łazienki, można nałożyć warstwę chromu, której grubość najczęściej oscyluje pomiędzy 5 a 10 mikrometrami. Nie dziwi zatem, że ta zewnętrzna warstwa jest delikatna i wymaga specjalnego traktowania.

Po pierwsze: nie szkodź

Jak już wiemy, warstwa chromu na powierzchni naszej armatury jest niezwykle cienka i wymagająca w utrzymaniu. Dlatego naszą pierwszą, podstawową zasadą jest nieszkodzenie jej.

Chromowane baterie łazienkowe, zestawy prysznicowe, a także elementy wykończenia kabin oraz wanien są niezwykle wrażliwe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie należy zatem pod żadnym pozorem używać metalowych szczotek, ziarnistych środków czyszczących czy innych twardych lub ostrych przedmiotów do ich czyszczenia. Podstawą dla odpowiedniego dbania o armaturę są delikatne ścierki, gąbki, mleczka i płyny do czyszczenia. 

Regularność i konsekwencja od zaraz

Czy tego chcemy, czy nie, żaden środek czyszczący, żadna metoda sprzątania nam nie pomoże, jeśli nie będziemy dbać o nasze chromowane baterie oraz wykończenie łazienki regularnie. Od dnia pierwszego, gdy montujemy te elementy wyposażenia i cieszymy oko ich nienagannym wyglądem, należy zacząć o nie odpowiednio dbać.

Oczywiście idealną sytuacją jest, gdy wycieramy do sucha baterie wannowe po każdej kąpieli, deszczownice i słuchawki prysznicowe po każdej relaksującej chwili w kabinie, a baterie umywalkowe po nawet najkrótszym myciu rąk. Jeśli jednak taki scenariusz jest nie do zrealizowania, należy postarać się o przetarcie armatury minimum co 2-3 dni. Dzięki takiej regularności unikniemy odkładania się uporczywego brudu i narastania kamienia.

Grube działa w walce z brudem

Nawet jeśli z największym oddaniem każdego dnia dbamy o naszą armaturę, nie unikniemy jej porządnego czyszczenia od czasu do czasu. Jakie zatem środki będą najlepsze do wyczyszczenia chromów w łazience tak, aby usunąć nawet najmniejszy brud i zadbać o ich blask i utrzymanie?

Najlepiej postawić na dedykowane mleczko do chromu, które w przeciwieństwie do past czyszczących nie ściera zewnętrznej warstwy chromowania. Wręcz przeciwnie, wiele produktów posiada skład, który aktywnie dba o czyszczoną powierzchnię. Wśród uznanych producentów możemy znaleźć Sonax, Turtle Wax czy też K2.

Niezależnie jednak od tego, czym i jak często zdecydujemy się czyścić naszą armaturę, nie zapomnijmy o cieszeniu się jej wyglądem. Odpowiednio zadbane i zabezpieczone chromy będą nam służyć przez długie lata.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 888 139 555

Email: domarket@domarket.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl